,,Z mapą przez województwo wielkopolskie i miasto Kalisz".
W roku szkolnym 2021/2022 od października do marca w klasie 7a realizowana była innowacja pedagogiczna z geografii pod nazwą ,, Z mapą przez województwo wielkopolskie i miasto Kalisz’’. Innowacja była odpowiedzią na potrzeby i zainteresowania uczniów własnym regionem a także chęcią poznania zabytków i ciekawych miejsc wielkopolski. Stwarzała również możliwość realizowania w praktyczny sposób tematyki geograficznej. Podjęte działania stawiały ucznia w pozycji badacza, odkrywcy, kształtowały również umiejętność pracy zespołowej. Program innowacji umożliwił poszerzenie wiadomości z zakresu topografii miasta Kalisza i województwa wielkopolskiego, rozwinął umiejętność czytania, interpretowania i posługiwania się mapą.
W ramach innowacji odbyły się zajęcia terenowe szlakiem zabytków miasta Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego a także poznanie parku i zamku w Gołuchowie. Program innowacji poszerzył wiadomości i zainteresowania uczniów bliższym i dalszym regionem a także dał możliwość rozbudzenia zamiłowania do podróżowania.
Zajęcia terenowe – z mapa po Kaliszu
Tematem przewodnim zajęć było posługiwanie się mapą i planem oraz zapoznanie z topografią miasta Kalisza. Uczniowie doskonalili umiejętność posługiwania się planem miasta w terenie. Ponadto podczas wyprawy nabyli umiejętność posługiwania zarówno nowoczesnymi sposobami orientacji w terenie np. GPS jak i tradycyjnymi za pomocą mapy, kompasu oraz położenia Słońca. Odwiedziliśmy również najważniejsze miejsca naszego miasta w tym: kaliski ratusz, most kamienny, parki miejski, basztę Dorotkę,Sanktuarium św. Józefa, pomnik Jana Pawła II a także fontannę Noce i Dnie. W ten sposób utrwalone zostały wiadomości o historii i zabytkach Kalisza. Dużą atrakcją była również możliwość podziwiania panoramy miasta z wieży ratuszowej.
Zajęcia terenowe- w Ostrowie Wielkopolskim
Kolejnym odwiedzonym miejscem w ramach innowacji pedagogicznej z geografii był Ostrów Wielkopolski. W ramach innowacji odwiedziliśmy m.in. Muzeum 3D Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, zwiedziliśmy ratusz, kościół pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika, Park Miejski, Synagogę, Kamienice secesyjne oraz podziwialiśmy architekturę 20-lecia międzywojennego. Uczniowie podczas wyjścia terenowego pogłębiali również praktyczne działania: czytania planu miasta, wyznaczania kierunków świata oraz oceniali odległości w terenie.
Zajęcia terenowe – Gołuchów
Ostatnim miejscem naszych geograficznych wycieczek stał się Gołuchów. Będący jednym z najstarszych i najpiękniejszych ogrodów w stylu angielskim założonym w II połowie XIX w. Gołuchowski park stał się znakomitym miejscem do prowadzenia zajęć terenowych oraz poznania ciekawych miejsc tego obiektu. Podczas wycieczki odwiedziliśmy: pokazową zagrodę zwierząt, Muzeum Leśnictwa- Powozownię, Owczarnię oraz Oficynę a także historyczne miejsce- Zamek w Gołuchowie. Zajęcia umożliwiły uczniom poznanie form ukształtowania terenu, ciekawych okazów roślin i zwierząt.
Działania podjęte podczas innowacji przyniosły pozytywne efekty, uczniowie podczas wypraw terenowych dokumentowali trasę przebytych wycieczek, doskonalili umiejętność posługiwania się mapą a także poznali ciekawe miejsca naszego regionu. Udział w innowacji pedagogicznej stał się dla uczniów możliwością poszerzenia zainteresowań z zakresu geografii i turystyki lokalnej. Stawiał uczniów w roli poszukiwacza i odkrywcy, a zdobywa wiedza podczas wycieczek bogatsza i pełniejsza.
Autor innowacji: Daria Borwik
|